1 answer

Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system: Units 22 Transaction...

Question:

Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system: Units 22 Transaction Beginning
Calculate the companys ending inventory and cost of goods sold using the each of following inventory costing methods. (Round
b. LIFO: Ending Inventory Cost of Goods Sold c. Weighted Average Ending Inventory Cost of Goods Sold
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system: Units 22 Transaction Beginning Inventory Purchase Purchase Purchase Unit Cost $72 78 January 1 March 28 August 22 October 14 Total Cost $ 1,584 2,496 3,608 4,312 Goods Available for Sale 147 $12,000 The company sold 49 units on May 1 and 44 units on October 28. Required: Calculate the company's ending inventory and cost of goods sold using the each of following invento, costing methods. (Round the per unit cost to two decimal places and then round your answert
Calculate the company's ending inventory and cost of goods sold using the each of following inventory costing methods. (Round the per unit cost to two decimal places and then round your answer to the nearest whole dollar.) a. FIFO: Ending Inventory Cost of Goods Sold b. LIFO Ending Inventory Cost of Goods Sold c. Weighted Average
b. LIFO: Ending Inventory Cost of Goods Sold c. Weighted Average Ending Inventory Cost of Goods Sold

Answers

Part A

FIFO: In FIFO, for sale units first goes out from the oldest purchase and then from the newest purchase.

Ending inventory

$4722

Cost of goods sold

$7278

Units in ending inventory = units of goods available for sale – unit sold = 147-(49+44) = 54

Ending inventory = (49*88)+(5*82) = $4722

Cost of goods sold = (22*72)+(32*78)+(39*82) = $7278

Part B

LIFO: In LIFO, for sale units first goes out from the newest purchase and then from the oldest purchase.

Ending inventory

$4080

Cost of goods sold

$7920

Units in ending inventory = units of goods available for sale – unit sold = 147-(49+44) = 54

Ending inventory =(22*72)+(32*78) = $4080

Cost of goods sold = (44*82)+ (49*88) = $7920

Part C

Weighted average

Weighted average price per unit = total cost of goods available for sale / total units of goods available for sale = 12000/147 = $81.63

Ending inventory

$4408

Cost of goods sold

$7592

Units in ending inventory = units of goods available for sale – unit sold = 147-(49+44) = 54

Ending inventory =54*81.63 =$4408

Cost of goods sold = 93*81.63 =$7592

.

Similar Solved Questions

1 answer
Reset Help 01 M KCl to 0.05 M KCI 0.05 M Sucrose to 5 M Sucrose...
Reset Help 01 M KCl to 0.05 M KCI 0.05 M Sucrose to 5 M Sucrose U 2M CH,COOH to 0.8 M CH,COOH 2.1 M HNO, to 12 M HNO, 0.5 M NaCl to 1 M NaCI 1.2 M KCl to 24 M KCI Osmosis Reverse osmosis 1 M BeCl, IM KA 2 M CH3OH 1M CH120 Highest osmotic pressure Lowest osmotic pressure The correct ranking cannot be...
1 answer
Andy is having difficulty communicating with his patient. His patient barely understands English, is highly anxious...
Andy is having difficulty communicating with his patient. His patient barely understands English, is highly anxious about being hospitalized, and doesn't look at Andy when he is speaking. which four factors affect communication? Andy is having difficulty communicating with his patient. His p...
1 answer
Question 1,2 Your Name: Student ID: Show all your work and calculations to receive full credit....
question 1,2 Your Name: Student ID: Show all your work and calculations to receive full credit. 1. (10 pts) Ndeye learned the law of conservation of mass. Balance the following equations. a) _Ticle + NaH → Ti + NaCl + H2 gobelets b) KClO4 + KCl + O2 c) __C12H22011 + 02 CO + H2O d) _FeCl2 + K...
1 answer
Data for Hermann Corporation are shown below: Percent of Sales 1005 Selling price Variable expenses Contribution...
Data for Hermann Corporation are shown below: Percent of Sales 1005 Selling price Variable expenses Contribution margin Per Unit $110 77 $ 33 301 Fixed expenses are $82,000 per month and the company is selling 3,500 units per month Exercise 2-5 (Algo) Part 1 Required: 1-a. How much will net operatin...
1 answer
8) Find L10 for f(x) = 22 +3.c +1 from 2 = 1 to 2 =...
8) Find L10 for f(x) = 22 +3.c +1 from 2 = 1 to 2 = 2....
1 answer
Show that if f (x - 1) = -f 6 - x), S“ f (x -...
Show that if f (x - 1) = -f 6 - x), S“ f (x - 2) dx = 0. Hint: You may find it useful to make the variable substitution, u = (x - )....
1 answer
QUESTION 20 Which one or more of the following quantities will two observers always measure to...
QUESTION 20 Which one or more of the following quantities will two observers always measure to be the same, regardless of the relative velocity between the observers? A. The time interval between two events The length of an object c. The speed of light in a vacuum D. The distance travelled by the ob...
1 answer
A random variable X has moment generating function (MGF) Problem 1. Mx(s) = (n-0.2 + 0.2e2")2...
A random variable X has moment generating function (MGF) Problem 1. Mx(s) = (n-0.2 + 0.2e2")2 (a) Determine what a should be. (b) Determine E[X]....
1 answer
16. + -/2 points was OSGenChem1 5.3.WA.033.0/10 Submissions Used The combustion reaction of propane is as...
16. + -/2 points was OSGenChem1 5.3.WA.033.0/10 Submissions Used The combustion reaction of propane is as follows. CHg(9) + 5 02(9) ► 3 CO2(g) + 4 H2O(1) Using Hess's law and the reaction enthalpies given below, find the change in enthalpy for this reaction. reaction (1): C(s) + O2(9) + CO...
1 answer
The electric potential for a system is given by V(r) = V0e−ar/r, where V0 and a...
The electric potential for a system is given by V(r) = V0e−ar/r, where V0 and a (a > 0) are constants. Determine the magnitude of the electric field. (Use the following as necessary: V0, a, and r.)...
1 answer
D-f Reasoning Problem 2. (28 pts) A uniform 35.0-kg aluminum platform of length 5.0 m is supported b two light cables, as shown below. An 7o.o-kg painter stands o.8 m from the left end of the scaf...
d-f Reasoning Problem 2. (28 pts) A uniform 35.0-kg aluminum platform of length 5.0 m is supported b two light cables, as shown below. An 7o.o-kg painter stands o.8 m from the left end of the scaffold, and his painting equipment is 1.o m from the right end. If the tension in the left cable is twi...
1 answer
There are 40 students in a Quality Control class. To prepare for an upcoming test; •...
There are 40 students in a Quality Control class. To prepare for an upcoming test; • 21 students worked extra problems from the textbook. • 18 Students reworked examples from the lectures • 4 students worked both problems from the textbook and the lecture. If we know that a student ha...
1 answer
еxрта IS сте ргOS апи COS от спе ргосените 164. a nurse is reinforcing teaching with...
еxрта IS сте ргOS апи COS от спе ргосените 164. a nurse is reinforcing teaching with a client who has a prescription for ferrous sulfate elixir....
1 answer
Why are cell membranes important?
Why are cell membranes important?...
1 answer
1. What do you think about the voice of the nurse for change as it relates...
1. What do you think about the voice of the nurse for change as it relates to healthcare policies? 2. What is your feelings/attitudes to healthcare policies and, specifically, and the role of the professional nurse as an advocate using policy?...
1 answer
Suppose that X1,X ..Xn is a set of independent random variables each arising from the same Bernou...
Suppose that X1,X ..Xn is a set of independent random variables each arising from the same Bernoulli distribution with mean p. The estimator X, where X is the sample mean, has mean p an variance p(1-p)/n. Consider an estimator of p of the form where K is a constant. This estimator has mean p+K and v...
1 answer
InfoAssume thatit takes the US 150 units of labor to produce a table and 30 units...
InfoAssume thatit takes the US 150 units of labor to produce a table and 30 units of labor to produce a chair Assume it takes the Netherlands 100 units of labor to produce a table and 10 units of labor to produce a chair that each country has 4800 units of labor and before trade, each splits their l...
1 answer
Jake’s Cheese Company produces gourmet cheese for resale at local grocery stores. The master budget indicates...
Jake’s Cheese Company produces gourmet cheese for resale at local grocery stores. The master budget indicates that the company expects to use 4.0 pounds of direct materials for each unit produced at a cost of $7.00 per pound (one unit = one batch of cheese). Each unit produced will require 0.5...