You want to buy some rice a 9-ounce package costs $3.33 a 12ounce costs $4.32 A 22 ounce package costs 8.58 which package is the best buy​

1 answer
Question:

you want to buy some rice a 9-ounce package costs $3.33 a 12ounce costs $4.32 A 22 ounce package costs 8.58 which package is the best buy​

Answers

A 12 ounce is the best packages to buy

Similar Solved Questions

2 answers

A container has peppermint gum and spearmint gum. There are 32 pieces of peppermint gum in the container and the ratio of peppermint gum to spearmint gum is 8 to 7. Find the number of pieces of spearmint gum in the container.

A container has peppermint gum and spearmint gum. There are 32 pieces of peppermint gum in the container and the ratio of peppermint gum to spearmint gum is 8 to 7. Find the number of pieces of spearmint gum in the container....
1 answer

Richie's average on his math tests was 64%. On the next test he had a mark of 76%, and this raised his overall average to 67%. When he wrote the next test after this his average improved again by 1%. What mark did he get on the last test? A) 68% B) 69% C) 70% D) 71% E) 72%

Richie's average on his math tests was 64%. On the next test he had a mark of 76%, and this raised his overall average to 67%. When he wrote the next test after this his average improved again by 1%. What mark did he get on the last test? A) 68% B) 69% C) 70% D) 71% E) 72%...
1 answer

Where was each of these ancient buildings constructed?

Where was each of these ancient buildings constructed?...
1 answer

4/y+3 + 5/y-6 = 9/y+4 . solve the equation

4/y+3 + 5/y-6 = 9/y+4 . solve the equation...
2 answers

Eric decided to go for a walk from his home. He headed 6 meters east and x meters north. The angle formed by the displacement vector and the horizontal vector is 37°. What is the length of the displacement vector?

Eric decided to go for a walk from his home. He headed 6 meters east and x meters north. The angle formed by the displacement vector and the horizontal vector is 37°. What is the length of the displacement vector?...
1 answer

White House in support of rights that were finally guaranteed by the

White House in support of rights that were finally guaranteed by the...
1 answer

Solve for X and find the measure of angle A:

Solve for X and find the measure of angle A:...
1 answer

​A federal law regarding the labeling of pesticides directly conflicts with a state law. The state law will be rendered invalid due to

​A federal law regarding the labeling of pesticides directly conflicts with a state law. The state law will be rendered invalid due to...
2 answers

He went for a walk in the park first person or third person and why

He went for a walk in the park first person or third person and why...
1 answer

Jackson studied for 1 9/10 hours on Tuesday and 3 1/2 hours on Thursday. How much longer did he study on Thursday than on Tuesday?

Jackson studied for 1 9/10 hours on Tuesday and 3 1/2 hours on Thursday. How much longer did he study on Thursday than on Tuesday?...
2 answers

 A study found that healthy eating can help to cut the risk of heart disease. Therefore, a person can conclude that if they eat healthy they definitely will not have any heart issues. True or false?

 A study found that healthy eating can help to cut the risk of heart disease. Therefore, a person can conclude that if they eat healthy they definitely will not have any heart issues. True or false?...
1 answer

How was the colony different from a protectorate

How was the colony different from a protectorate...
2 answers

Which is greater, the sum of -10 and its opposite or the product of -10 and its absolute value?

Which is greater, the sum of -10 and its opposite or the product of -10 and its absolute value?...
2 answers

The graph shows the height of a tennis ball launched into the air as time (in seconds) increases. On what interval(s) is the graph increasing and/or decreasing?

The graph shows the height of a tennis ball launched into the air as time (in seconds) increases. On what interval(s) is the graph increasing and/or decreasing?...
1 answer

As of May 4th, 185 people had signed up for a 5k. Of those signed up, 42 requested a short sleeve medium shirt. If we are putting in an order of 300 shirts, how many short sleeve medium shirts should we order?

As of May 4th, 185 people had signed up for a 5k. Of those signed up, 42 requested a short sleeve medium shirt. If we are putting in an order of 300 shirts, how many short sleeve medium shirts should we order?...
1 answer

What is the most commonly and widly used deppresent in the united states?

What is the most commonly and widly used deppresent in the united states?...
1 answer

What makes this sentence a fragment? "Did the entire puzzle in less than an hour." Select one: It has no action word. It has no subject. It has no modifiers. It has no punctuation.

What makes this sentence a fragment? "Did the entire puzzle in less than an hour." Select one: It has no action word. It has no subject. It has no modifiers. It has no punctuation....
1 answer

Batay sa akda, bakit itinuturing ng mga edukado na si rizal ang tunat na kaaway ng wikang filipino?

batay sa akda, bakit itinuturing ng mga edukado na si rizal ang tunat na kaaway ng wikang filipino?...
2 answers

I need help on 2 questions for 25 points help please I have a 1.9 GPA and I need the full answer

I need help on 2 questions for 25 points help please I have a 1.9 GPA and I need the full answer...

-- 0.015696--