You want lose an average of 4 pounds per month on a new weight loss program. In the first 3 months, you lost 3 pounds, 7 pounds and 4 pounds. How much weight must you lose during the fourth month to maintain an average weight loss to 4 pounds per month

1 answer
Question:

You want lose an average of 4 pounds per month on a new weight loss program. In the first 3 months, you lost 3 pounds, 7 pounds and 4 pounds. How much weight must you lose during the fourth month to maintain an average weight loss to 4 pounds per month

Answers

Answer:Add all pounds lost during 3 months. 3+7+4= 14. 4 lbsx4 months =16. 16-14=2. 2 lbs must be lost during the 4 month to stay consistent with the 4 lbs weight loss per month.Step-by-step explanation:

Similar Solved Questions

1 answer

The expression 113.47 - (43.72 - 26.9) represents A. The expression 113.47 - (26.9 - 43.72) represents B. The numerical value of A-B is The numerical value of B - A is

The expression 113.47 - (43.72 - 26.9) represents A. The expression 113.47 - (26.9 - 43.72) represents B. The numerical value of A-B is The numerical value of B - A is...
2 answers

PLZ ANSWER ASAP What is this expression in simplified form? (6√2)(-3√5) A.) -90 B.) -18√10 C.) -18√7 D.) 3√7

PLZ ANSWER ASAP What is this expression in simplified form? (6√2)(-3√5) A.) -90 B.) -18√10 C.) -18√7 D.) 3√7...
1 answer

PLEASE HELP !!!! Mathematics VII In a scale drawing of an efficiency apartment, 1 cm represents 10 ft. The drawing shows the living room at 2 x 3 cm and a bedroom at 2.5 x 2 cm. Find the area of each room in actual measurement. Remember: A = 1 x W.

PLEASE HELP !!!! Mathematics VII In a scale drawing of an efficiency apartment, 1 cm represents 10 ft. The drawing shows the living room at 2 x 3 cm and a bedroom at 2.5 x 2 cm. Find the area of each room in actual measurement. Remember: A = 1 x W....
2 answers

Starches are to simple sugars as proteins are

Starches are to simple sugars as proteins are...
1 answer

Match each author from the Realist period with the genre for which he/she is best known. Correct Answer __3__ Arthur Miller Correct Answer __1__ Mark Twain Correct Answer __5__ Washington Irving Correct Answer __4__ Frederick Douglass Correct Answer __2__ Walt Whitman 1. Tall tale 2. Free verse 3. Tragedy 4. Autobiography 5. Legend

Match each author from the Realist period with the genre for which he/she is best known. Correct Answer __3__ Arthur Miller Correct Answer __1__ Mark Twain Correct Answer __5__ Washington Irving Correct Answer __4__ Frederick Douglass Correct Answer __2__ Walt Whitman 1. Tall tale 2. Free verse...
1 answer

The cost of 9 scares is $78.75 what is the unit price ?

the cost of 9 scares is $78.75 what is the unit price ?...
1 answer

The quotient of the cube root of x and nine

the quotient of the cube root of x and nine...
2 answers

Please like and see my 6 videos NAME OF CHANNEL IS Being Bombastic or just seee plzz​

please like and see my 6 videos NAME OF CHANNEL IS Being Bombastic or just seee plzz​...
1 answer

HELLPPPP WILL GIVE BRAINLY AND 25 more point if CORRECT If m<9 = 105 and m<11 = 3x and m<3 = x + 85 What value of x makes line a parallel to line b?

HELLPPPP WILL GIVE BRAINLY AND 25 more point if CORRECT If m<9 = 105 and m<11 = 3x and m<3 = x + 85 What value of x makes line a parallel to line b?...
1 answer

To ensure that a study is ethical, the plan for the research must be approved ahead of time by the _____. Group of answer choices A. International Research Body B. Instructional Resources Board C. Institutional Review Board D. Institutional Research Board

To ensure that a study is ethical, the plan for the research must be approved ahead of time by the _____. Group of answer choices A. International Research Body B. Instructional Resources Board C. Institutional Review Board D. Institutional Research Board...
2 answers

What is the name of the player who snaps the ball to the quarterback

What is the name of the player who snaps the ball to the quarterback...
1 answer

I need to know the answer

I need to know the answer...
2 answers

Solve and graph the inequality 4x – 10 < 18. Which of the following are true about the graph of the solution? Check all that apply. The graph has an open circle at 2. The graph has a closed circle at 2. The graph has an open circle at 7. The graph has a closed circle at 7. The arrow points left. The arrow points right.

Solve and graph the inequality 4x – 10 < 18. Which of the following are true about the graph of the solution? Check all that apply. The graph has an open circle at 2. The graph has a closed circle at 2. The graph has an open circle at 7. The graph has a closed circle at 7. The arrow points left...
1 answer

Kelly earns $1.50 for every hour she babysits. If she babysits from 10.30 a.m. to 3:30 p.m., how much money will she earn?

kelly earns $1.50 for every hour she babysits. If she babysits from 10.30 a.m. to 3:30 p.m., how much money will she earn?...
2 answers

Who created the fictional character fu manchu?

Who created the fictional character fu manchu?...
2 answers

Everyone for answering all of my questions I'll give you all of my points:)

Everyone for answering all of my questions I'll give you all of my points:)...
1 answer

RJ Corporation has provided the following information about one of its inventory items: Date Transaction Number of Units Cost per Unit 1/1 Beginning Inventory 400 $ 3,200 6/6 Purchase 800 $ 3,600 9/10 Purchase 1,200 $ 4,000 11/15 Purchase 800 $ 4,200 During the year, RJ sold 3,000 units. What was ending inventory using the LIFO cost flow assumption under a periodic inventory system

RJ Corporation has provided the following information about one of its inventory items: Date Transaction Number of Units Cost per Unit 1/1 Beginning Inventory 400 $ 3,200 6/6 Purchase 800 $ 3,600 9/10 Purchase 1,200 $ 4,000 11/15 Purchase 800 $ 4,200 During the year, RJ sold 3,000 units. What was en...
1 answer

Find tan V. Please help me with this one it is really hard for me

Find tan V. Please help me with this one it is really hard for me...

-- 0.025045--