Which of the following sentences uses correct punctuation and capitalization? Mother said, "Yes, you may go to Julie's party". Mother said, "Yes, you may go to Julie's party." Mother said, "Yes, you may go, to Julie's party."

2 answers
Question:

Which of the following sentences uses correct punctuation and capitalization?
Mother said, "Yes, you may go to Julie's party".
Mother said, "Yes, you may go to Julie's party."
Mother said, "Yes, you may go, to Julie's party."

Answers

2The period needs to be in the quotations. Comma after said and yes.

either one of the first two

Similar Solved Questions

2 answers

In the oak forest, 60 kids are playing capture the flag.That is 40 percent of all kids in the park.How many kids are in the park?

In the oak forest, 60 kids are playing capture the flag.That is 40 percent of all kids in the park.How many kids are in the park?...
1 answer

The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $14. Draw these number lines on a separate sheet of paper. Draw tick marks and write labels to show the prices of 1, 2, and 3 pounds of tomatoes. Write your answers below.

The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $14. Draw these number lines on a separate sheet of paper. Draw tick marks and write labels to show the prices of 1, 2, and 3 pounds of tomatoes. Write your answers below....
2 answers

Find the volume of a sphere with a radius of a 5 m. remember that the volume of a sphere is 4/3πr3

find the volume of a sphere with a radius of a 5 m. remember that the volume of a sphere is 4/3πr3...
2 answers

The answer is option D

the answer is option D...
1 answer

Acceleration is displacement divided by time interval True Or False

Acceleration is displacement divided by time interval True Or False...
1 answer

How does the cartoon support an important detail in the article? A- By showing people cannot afford to pay for college B- by demonstrating how high tuition rates are affecting people C- by revealing why students need lower out-of-state tuition D- by showing the bad conditions of parents paying tuition costs. If you can’t read the cartoon imagine says, “it looks like your kids are going back for their next semester ”

How does the cartoon support an important detail in the article? A- By showing people cannot afford to pay for college B- by demonstrating how high tuition rates are affecting people C- by revealing why students need lower out-of-state tuition D- by showing the bad conditions of parents paying t...
1 answer

Why was joseph mccarthy able to wage a successful anti-communist campaign?

Why was joseph mccarthy able to wage a successful anti-communist campaign?...
1 answer

Please help me answer this it’s for a history essay

Please help me answer this it’s for a history essay...
1 answer

Common lit: In Albert Bandura’s experiment, evil or bad behavior resulted from... a.peer pressure b.word choice c.jealousy d.revenge

common lit: In Albert Bandura’s experiment, evil or bad behavior resulted from... a.peer pressure b.word choice c.jealousy d.revenge...
1 answer

Richard works for a small local newspaper as the advertising manager. Richard thinks he has been giving his subordinates plenty of encouragement because he says "thank you" when they turn in their projects. However, Richard has just discovered that most of his subordinates think Richard isn't providing enough praise and encouragement. This example illustrates that

Richard works for a small local newspaper as the advertising manager. Richard thinks he has been giving his subordinates plenty of encouragement because he says "thank you" when they turn in their projects. However, Richard has just discovered that most of his subordinates think Richard isn't provid...
1 answer

A train pulls into a station and lets off its passengers. please help!

A train pulls into a station and lets off its passengers. please help!...
1 answer

What muscle is each number

What muscle is each number...
1 answer

Someone please help me!!!!

Someone please help me!!!!...
1 answer

Can you help me answer this question

Can you help me answer this question...
1 answer

Identify three misconception each of any five topic's in mathematics

Identify three misconception each of any five topic's in mathematics...
1 answer

A picture of Margo's garden is shown below. It is made of 2 rectangular prisms. She wants to fill it with dirt. She needs to find the volume of the garden to know how much dirt to buy. 9 cubic feet 10 cubic feet 98 cubic feet 107 cubic feet

A picture of Margo's garden is shown below. It is made of 2 rectangular prisms. She wants to fill it with dirt. She needs to find the volume of the garden to know how much dirt to buy. 9 cubic feet 10 cubic feet 98 cubic feet 107 cubic feet...
1 answer

Ricky the rabbit eats 1 on Sunday 2carrots on Monday 4 carrot on Tuesday and so on how many carrots does he eat every week?

Ricky the rabbit eats 1 on Sunday 2carrots on Monday 4 carrot on Tuesday and so on how many carrots does he eat every week?...
2 answers

What is the unit rate of $18 for 3 hours?

What is the unit rate of $18 for 3 hours?...

-- 0.056409--