Which is the solution to the inequality? y+ 15 < 3 A. Y<-12 B. y > -12 C. y<18 D. y> 18

1 answer
Question:

Which is the solution to the inequality?
y+ 15 < 3
A. Y<-12
B. y > -12
C. y<18
D. y> 18

Answers

Answer:A. y < -12Step-by-step explanation:Step 1: Write inequalityy + 15 < 3Step 2: Solve for ySubtract 15 on both sides: y < -12

Similar Solved Questions

1 answer

Triangle abc has vertices A(4,5) B(2,1) and C(7,3). what is the slope of the altitude drawn from A to BC

triangle abc has vertices A(4,5) B(2,1) and C(7,3). what is the slope of the altitude drawn from A to BC...
2 answers

How does the skeletal system and muscular system affect your life

how does the skeletal system and muscular system affect your life...
2 answers

-6 (a) = 12 What is a? ​

-6 (a) = 12 What is a? ​...
1 answer

Plz help and thank you

plz help and thank you...
2 answers

Find the exact area of a circle having the given circumference. 3pi A =

Find the exact area of a circle having the given circumference. 3pi A =...
1 answer

Refer to the first diagram. What is the weight of the person hanging on the end of the seesaw in Newtons? Refer to the second diagram. How far is the 400 N person from the fulcrum in meters? Refer to the third diagram. What is the weight of the seesaw board in Newtons?

Refer to the first diagram. What is the weight of the person hanging on the end of the seesaw in Newtons? Refer to the second diagram. How far is the 400 N person from the fulcrum in meters? Refer to the third diagram. What is the weight of the seesaw board in Newtons?...
1 answer

The great ice cream heist what is the climax

The great ice cream heist what is the climax...
2 answers

How Many texts?please help.

How Many texts?please help....
1 answer

A 12-pint bucket of paint costs $51.60. What is the price per quart?

A 12-pint bucket of paint costs $51.60. What is the price per quart?...
1 answer

Yo please help me with math and please explain

Yo please help me with math and please explain...
1 answer

Turn the below sentences into reported speech using the appropriate introductory verbs: 1. My brother said to me, “could you help me with my science project?” 2. My sister said, “ you wore my dress with asking me!”

Turn the below sentences into reported speech using the appropriate introductory verbs: 1. My brother said to me, “could you help me with my science project?” 2. My sister said, “ you wore my dress with asking me!”...
1 answer

Beginning raw materials inventory $ 15,200 Raw material purchases 60,000 Ending raw materials inventory 16,600 Beginning work in process inventory 22,400 Ending work in process inventory 28,000 Direct labor 42,800 Total factory overhead 30,000 All raw materials used were traceable to specific units of product. Healey Company's direct materials used for the year is:

Beginning raw materials inventory $ 15,200 Raw material purchases 60,000 Ending raw materials inventory 16,600 Beginning work in process inventory 22,400 Ending work in process inventory 28,000 Direct labor 42,800 Total factory overhead 30,000 All raw materials used were ...
1 answer

What does the symbol 0 with a horizontal line it mean?

what does the symbol 0 with a horizontal line it mean?...
1 answer

What is non-metal???​

What is non-metal???​...
2 answers

Unscramble the words Wroabni Henstevente Dirnale Intordita (Clue st Patrick’s day)

Unscramble the words Wroabni Henstevente Dirnale Intordita (Clue st Patrick’s day)...
1 answer

Which theory would most likely explain why a commercial bank, which usually focuses on short-term securities, would switch to long-term securities due to a change in interest rates. pure expectation liquidity premium segmented market preferred habitat

Which theory would most likely explain why a commercial bank, which usually focuses on short-term securities, would switch to long-term securities due to a change in interest rates. pure expectation liquidity premium segmented market preferred habitat...
2 answers

Nicole is in a study group to prepare for a test on plant biology, a subject she knows a lot about. During their meetings, she always comes prepared, helps other students, does most of the talking, and handles all of the tasks. What does Nicole need to do to make the study group more effective?

Nicole is in a study group to prepare for a test on plant biology, a subject she knows a lot about. During their meetings, she always comes prepared, helps other students, does most of the talking, and handles all of the tasks. What does Nicole need to do to make the study group more effective?...

-- 0.016990--