When a surfer rides an ocean wave on her surfboard, she is actually riding on. A. a crest that is toppling over. . B. a trough of the wave. . C. the rest position of the wave. . D. a region of rarefaction.

2 answers
Question:

When a surfer rides an ocean wave on her surfboard, she is actually riding on. A. a crest that is toppling over. . B. a trough of the wave. . C. the rest position of the wave. . D. a region of rarefaction.

Answers

The right answer to this question is A. a crest that is toppling over. When a surfer rides an ocean wave on her surfboard, she is actually riding on a crest. The crest is the point on a wave with the maximum value or upward displacement within a cycle.

Answer:A. a crest that is toppling over.Explanation:As we know that at the position of crest in a wave the velocity of motion of molecules is the least velocity or zero velocitySo as the surfer needs the stability he need a point of least velocity and maximum stabilitySo in that case he has to travel at the position of crest where he can obtain maximum stability and then his speed will be same as the speed of wave propagation in the direction of waveso here correct answer would beA. a crest that is toppling over.

Similar Solved Questions

1 answer

2 1/2 gallon of paint can cover 150 square feet of wall. Based on this information what is the number of square feet that 1 gallon of paint can cover ? Explain your answer

2 1/2 gallon of paint can cover 150 square feet of wall. Based on this information what is the number of square feet that 1 gallon of paint can cover ? Explain your answer...
1 answer

When jumping, a flea rapidly extends its legs, reaching a takeoff speed of 1. 0 m/s over a distance of 0. 50 mm. What is the flea's acceleration as it extends its legs? How long does it take the flea to leave the ground after it begins pushing off?

When jumping, a flea rapidly extends its legs, reaching a takeoff speed of 1. 0 m/s over a distance of 0. 50 mm. What is the flea's acceleration as it extends its legs? How long does it take the flea to leave the ground after it begins pushing off?...
1 answer

What is correct definittion for individual team sports?

What is correct definittion for individual team sports?...
1 answer

Bob et Sally sont (modeste). * modeste modestes modesteuse modesteuses

Bob et Sally sont (modeste). * modeste modestes modesteuse modesteuses...
2 answers

How can u write one and four thousandths

how can u write one and four thousandths...
2 answers

How does salve responds to an event

How does salve responds to an event...
2 answers

Which imaging technique uses sound waves rather than electromagnetic waves ? a. MRI b. X-ray imaging c. sonography d. CT scan

Which imaging technique uses sound waves rather than electromagnetic waves ? a. MRI b. X-ray imaging c. sonography d. CT scan...
1 answer

Based on Madison Hemings’ family history, how common was racial intermixing in 18th and 19th century Virginia?

Based on Madison Hemings’ family history, how common was racial intermixing in 18th and 19th century Virginia?...
1 answer

If you made 180$ every week, how much would you have in a year, it's a simple one and it's not for school I make 40 dollars a day with my dad at work ​

if you made 180$ every week, how much would you have in a year, it's a simple one and it's not for school I make 40 dollars a day with my dad at work ​...
1 answer

1. How does advertising influence healthy habits? 2. How do the media shape our perception of what is “normal”?

1. How does advertising influence healthy habits? 2. How do the media shape our perception of what is “normal”?...
1 answer

Divide(16x²+24xy+9y²)÷(4x+3y)​

Divide(16x²+24xy+9y²)÷(4x+3y)​...
1 answer

It’s music can someone help me

It’s music can someone help me...
1 answer

How did Americans feel about laissez-faire economics?

How did Americans feel about laissez-faire economics?...
2 answers

What reforms did Julius Caesar introduce in rome? What effect did they leave

What reforms did Julius Caesar introduce in rome? What effect did they leave...
2 answers

Why do real gases not behave exactly like ideal gases? Real gases are always hotter than ideal gases. Real gas particles have significant volume. Real gas particles have perfectly elastic collisions. Real gas particles are smaller than ideal gas particles. Real gas particles have more complex interactions than ideal gas particles.

Why do real gases not behave exactly like ideal gases? Real gases are always hotter than ideal gases. Real gas particles have significant volume. Real gas particles have perfectly elastic collisions. Real gas particles are smaller than ideal gas particles. Real gas particles have more complex intera...
2 answers

20 points. this is very urgent I have to submit this soonnn.

20 points. this is very urgent I have to submit this soonnn....
1 answer

What is the meaning of ponograph​

what is the meaning of ponograph​...
1 answer

A water tank already contains 55 gallons of water when Baxter begins to fill it. Water flows into the tank at a rate of 8 gallons per minute. Write a linear equation to model this situation. Find the volume of water in the tank 25 minutes after Baxter begins filling the tank. y = mx+ b b = m =

A water tank already contains 55 gallons of water when Baxter begins to fill it. Water flows into the tank at a rate of 8 gallons per minute. Write a linear equation to model this situation. Find the volume of water in the tank 25 minutes after Baxter begins filling the tank. y = mx+ b b = m =...
1 answer

Marci works at a bakery making cupcakes. Each package she sells contains 6 cupcakes. She puts 3 pieces of candy in the icing of each cupcake. If she has an order for 42 packages, how many pieces of candy does she need?

Marci works at a bakery making cupcakes. Each package she sells contains 6 cupcakes. She puts 3 pieces of candy in the icing of each cupcake. If she has an order for 42 packages, how many pieces of candy does she need?...
1 answer

Josh pays $19.60 for a pack of 4 towels find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent

Josh pays $19.60 for a pack of 4 towels find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent...

-- 0.034133--