What is 7/10 expressed as a decimal?

2 answers
Question:

What is 7/10 expressed as a decimal?

Answers

Hey there, Well, to write 7/10 as a decimal is pretty easy. All you have to do will be to divide 7 by 10 and get your answer as 0.7Answer: 0.7- rose.

its 0.7 any division with ten as a denominator will answer with the numerator just smaller like say 6/10 it'd be 0.6 etc etc

Similar Solved Questions

2 answers

How do you solve this problem?

How do you solve this problem?...
2 answers

Deangelo has $7 worth of dimes and quarters in a jar. He has 7 more quarters than dimes. How many of each coin does he have? Enter your answers in the boxes. _dimes and _ quarters

Deangelo has $7 worth of dimes and quarters in a jar. He has 7 more quarters than dimes. How many of each coin does he have? Enter your answers in the boxes. _dimes and _ quarters...
1 answer

Which is a difference between the religious practices of the Persian and Kurdish populations of Southwest Asia?

Which is a difference between the religious practices of the Persian and Kurdish populations of Southwest Asia?...
2 answers

What is most likely to lag behind when there is cultural change? A. Inventions B. Technology C. Innovations D. Values

What is most likely to lag behind when there is cultural change? A. Inventions B. Technology C. Innovations D. Values...
2 answers

Explain why the Constitution calls for three branches

Explain why the Constitution calls for three branches...
1 answer

Que significa insultar?

Que significa insultar?...
2 answers

This painting is a good example of:

This painting is a good example of:...
2 answers

Pls answer the question below!

Pls answer the question below!...
1 answer

A truck can be rented from company A for $130 a day plus $0.20 per mile. Company B charges $80 a day plus $0.30 per mile to rent the same truck. How many ,iles must be driven in a day to make the rental cost for company A a better deal than company B's ?

A truck can be rented from company A for $130 a day plus $0.20 per mile. Company B charges $80 a day plus $0.30 per mile to rent the same truck. How many ,iles must be driven in a day to make the rental cost for company A a better deal than company B's ?...
1 answer

There are equal numbers of protons and electrons in neutral atoms. (2 points) True False

There are equal numbers of protons and electrons in neutral atoms. (2 points) True False...
1 answer

Which one of the following incidents is an example of exposition?

Which one of the following incidents is an example of exposition?...
1 answer

8) Tim earns $15.00 per hour at his job. Last week he earned $800. a) Write an equation that can be used to determine the number of hours that he worked last week. b) What is the number of hours he worked? T​

8) Tim earns $15.00 per hour at his job. Last week he earned $800. a) Write an equation that can be used to determine the number of hours that he worked last week. b) What is the number of hours he worked? T​...
1 answer

Which number line shows the inequality n > -3? A -5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 604 -5 -4 -3 -2 - ++> 3 4 5 O 1 2 +++04 -5 -4 -3 -2 -1 0 1 HHH 2 3 4 5 --> 1 2 3 4 5 -5 -4 -3 -2 -1 O

Which number line shows the inequality n > -3? A -5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 604 -5 -4 -3 -2 - ++> 3 4 5 O 1 2 +++04 -5 -4 -3 -2 -1 0 1 HHH 2 3 4 5 --> 1 2 3 4 5 -5 -4 -3 -2 -1 O...
1 answer

Mary can type 624 words in 6 minutes. What is the constant of proportionality that relates the number of words ,y, to the minutes ,x,?

Mary can type 624 words in 6 minutes. What is the constant of proportionality that relates the number of words ,y, to the minutes ,x,?...
1 answer

What are the x and y intercepts of 3y=2x-6

What are the x and y intercepts of 3y=2x-6...
1 answer

What is the unit price for a soft drink, if a 12 pack costs $6.00?

What is the unit price for a soft drink, if a 12 pack costs $6.00?...
2 answers

Whenever Jack hears a new word, he tries to place it in a sentence that makes sense to him. This is an example of __________.

Whenever Jack hears a new word, he tries to place it in a sentence that makes sense to him. This is an example of __________....
1 answer

3 After the Civil War, one way business leaders tried to eliminate competition was by A increasing the prices of their products forming monopolies or trusts © developing overseas markets O paying high wages to their workers

3 After the Civil War, one way business leaders tried to eliminate competition was by A increasing the prices of their products forming monopolies or trusts © developing overseas markets O paying high wages to their workers...

-- 0.012131--