Rewrite the equation below so that it does not have fractions.4+3/4x=5/6do not write any decimal

1 answer
Question:

Rewrite the equation below so that it does not have fractions.
4+3/4x=5/6
do not write any decimal

Answers

Answer:x=-18/76Step-by-step explanation:4×4x/4x+3/4x=5/6or,96x+18=20xor,76x=-18:x=-18/76 ans...

Similar Solved Questions

1 answer

A teacher polled her kindergarten classroom? Color Number of Students Red 5 Blue 7 Green 3 Yellow 2 Orange 1 Purple 5 Does the relation's inverse represent a function? Why or why not?

A teacher polled her kindergarten classroom? Color Number of Students Red 5 Blue 7 Green 3 Yellow 2 Orange 1 Purple 5 Does the relation's inverse represent a function? Why or why no...
1 answer

A stone is vertically thrown upward with the velocity of 72km/hr find the maximum height reached the height​

a stone is vertically thrown upward with the velocity of 72km/hr find the maximum height reached the height​...
1 answer

Write 3/16 as a percent A.) 6.25% B.) 18.75 C.) 31.6 D.) 1875%

Write 3/16 as a percent A.) 6.25% B.) 18.75 C.) 31.6 D.) 1875%...
1 answer

As the temperature increases the number of effective collisions between reacting particles in a chemical reaction A. initially increase, them decreases B. Decreases C. Initially decreases, then increase D. Increases only

As the temperature increases the number of effective collisions between reacting particles in a chemical reaction A. initially increase, them decreases B. Decreases C. Initially decreases, then increase D. Increases only...
1 answer

According to the neoclassical view, the phillips curve is

According to the neoclassical view, the phillips curve is...
2 answers

Where are Bolsa and Sancho going to meet Billy Jo?

Where are Bolsa and Sancho going to meet Billy Jo?...
1 answer

I Olivia brought t boxes of tissue at $ 2.50 each and used a coupon. The amount of money (A) she spent is spent is represented by this equation : A =2.50 t -1.25, if Olivia spent $13.75 ,how many boxes of tissue did she buy?

I Olivia brought t boxes of tissue at $ 2.50 each and used a coupon. The amount of money (A) she spent is spent is represented by this equation : A =2.50 t -1.25, if Olivia spent $13.75 ,how many boxes of tissue did she buy?...
1 answer

This is hard can I get help?

This is hard can I get help?...
1 answer

Oligarchy Theocracy Monarchy Dictatorship 1.) Describe how this government is structured 2.) Who has the power List 2 potential advantages of this government List 2 potential disadvantages of this government Historic or Current Example of this Government

Oligarchy Theocracy Monarchy Dictatorship 1.) Describe how this government is structured 2.) Who has the power List 2 potential advantages of this government List 2 potential disadvantages of this government Historic or Current Example of this Government...
1 answer

Which feature of viruses is the most similar to a feature of living things. Number 2

Which feature of viruses is the most similar to a feature of living things. Number 2...
2 answers

Please refer to the attached picture. Answer it in English only.​

Please refer to the attached picture. Answer it in English only.​...
2 answers

Will give BRAINLIEST The liquid in a bulb thermometer falls 1.1 cm. Calculate the liquid's change in volume if the inner radius of the tube is 6.5 X 10^-3 cm. Please show work

Will give BRAINLIEST The liquid in a bulb thermometer falls 1.1 cm. Calculate the liquid's change in volume if the inner radius of the tube is 6.5 X 10^-3 cm. Please show work...
1 answer

In the early 19th century what percent of the worlds cotton came from the south

In the early 19th century what percent of the worlds cotton came from the south...
1 answer

Coach Torres bought a 6-pack of socks for $5.70. What is the unit price per pair of socks?

Coach Torres bought a 6-pack of socks for $5.70. What is the unit price per pair of socks?...
2 answers

Match the base word to the prefix. 1 . de ( ) agree 2 . dis ( ) cease 3 . in ( ) certain 4 . post ( ) change 5 . para ( ) chute 6 . con ( ) firm 7 . inter ( ) date 8 . pre ( ) strict 9 . bi ( ) fix 10 . un ( ) level

Match the base word to the prefix. 1 . de ( ) agree 2 . dis ( ) cease 3 . in ( ) certain 4 . post ( ) change 5 . para ( ) chute 6 . con ( ) firm 7 . inter ( ) date 8 . pre ( ) strict 9 . bi ( ) fix 10 . un ( ) level...
1 answer

Intent a. a place to sleep b. purpose c. a struggle d. false

Intent a. a place to sleep b. purpose c. a struggle d. false...
1 answer

If five elements have atomic numbers 2,3,6,9 which two numbers are the most reactive??​

if five elements have atomic numbers 2,3,6,9 which two numbers are the most reactive??​...
1 answer

ZZI (2) 2(6k - 1) = -38 ③ 817 - y)=-24 -4(8 + 5n) = 8 (6) 6(3X-5) - 7x = 25 6 -2(5 + 6m) + 16 = -90 15(t + 2) +91 = 6 7w - 3447 + 8) = 11 E -m: To solve equs

ZZI (2) 2(6k - 1) = -38 ③ 817 - y)=-24 -4(8 + 5n) = 8 (6) 6(3X-5) - 7x = 25 6 -2(5 + 6m) + 16 = -90 15(t + 2) +91 = 6 7w - 3447 + 8) = 11 E -m: To solve equs...
1 answer

On August 10,2019 ABC sells 16 mini trenchers to a farm co-op in western Minnesota. ABC provides a 4% volume discount on the mini trenchers if the co-op has a 15% increase in purchases from ABC compared to the prior year. Given the slowdown in the farm economy, sales to the co-op have been flat, and it is highly uncertain that the benchmark will be met. Required: Prepare the journal entry for ABC on August 10,2019.

On August 10,2019 ABC sells 16 mini trenchers to a farm co-op in western Minnesota. ABC provides a 4% volume discount on the mini trenchers if the co-op has a 15% increase in purchases from ABC compared to the prior year. Given the slowdown in the farm economy, sales to the co-op have been flat, and...
1 answer

A. Which topic is most appropriate for a personal narrative? B. an ordinary trip to the grocery store C. your top three flavors of ice cream D. an experience at summer camp that taught you the true meaning of friendship E. your opinions about school uniforms

A. Which topic is most appropriate for a personal narrative? B. an ordinary trip to the grocery store C. your top three flavors of ice cream D. an experience at summer camp that taught you the true meaning of friendship E. your opinions about school uniforms...

-- 0.012538--