PLEASE HELPPP _______________ is when the bronchial tubes swell up. This is usually cause by some sort of allergy, but exercise and stress can also cause the attack. a) influenza b) pneumonia c) asthma d) Parkinson's

1 answer
Question:

PLEASE HELPPP
_______________ is when the bronchial tubes swell up. This is usually cause by some sort of allergy, but exercise and stress can also cause the attack.
a) influenza
b) pneumonia
c) asthma
d) Parkinson's

Answers

Answer:Athsma. Pneumonia is the only other one it could be, but is not brought on the excercise, allergy, stress. Explanation:Hope this helps! Happy Trails!

Similar Solved Questions

2 answers

Why do plants need sap

Why do plants need sap...
1 answer

- Según las sentencias del Tribunal Constitucional, ¿por qué el acceso al agua potable es un derecho fundamental?

- Según las sentencias del Tribunal Constitucional, ¿por qué el acceso al agua potable es un derecho fundamental?...
1 answer

Replace the exponent with a product and then transform the product into a polynomial. (5–6b)^2

Replace the exponent with a product and then transform the product into a polynomial. (5–6b)^2...
2 answers

Thanks to the development of transgenic plants, much of the food we eat has been altered so that it tastes better, looks better, and lasts longer. This change in agricultural production has lead to new careers in A) embryology. B) forensics. C) genetics. D) geology.

Thanks to the development of transgenic plants, much of the food we eat has been altered so that it tastes better, looks better, and lasts longer. This change in agricultural production has lead to new careers in A) embryology. B) forensics. C) genetics. D) geology....
2 answers

Ok so is 20 g(rams) greater than 0.02 kg (killagram)

Ok so is 20 g(rams) greater than 0.02 kg (killagram)...
2 answers

Paul bought a package of 6 spiral notebooks for a total cost $13.50. Which equation represent p, the cost, in dollars, of each notebook? A) p= $13.50-6 B) p=$13.50x6 C)p= $13.50+6 D)p= $13.50divided by 6

Paul bought a package of 6 spiral notebooks for a total cost $13.50. Which equation represent p, the cost, in dollars, of each notebook? A) p= $13.50-6 B) p=$13.50x6 C)p= $13.50+6 D)p= $13.50divided by 6...
1 answer

Find an equation that passes through the points (-3,4) and (5,-4)

find an equation that passes through the points (-3,4) and (5,-4)...
1 answer

What do these passages about the witch

what do these passages about the witch...
2 answers

What comes first a number or a varible ?

what comes first a number or a varible ?...
1 answer

​Regrind, Inc. regrinds used typewriter platens. The cost per platen is ​$1.10. The fixed cost to run the grinding machine is ​$195 per day. If the company sells the reground platens for ​$6.10​, how many must be reground daily to break​ even?

​Regrind, Inc. regrinds used typewriter platens. The cost per platen is ​$1.10. The fixed cost to run the grinding machine is ​$195 per day. If the company sells the reground platens for ​$6.10​, how many must be reground daily to break​ even?...
1 answer

¿Cuales son los tipos de sonidos existentes?

¿Cuales son los tipos de sonidos existentes?...
1 answer

She was too late to hear the first speech (avoid too)​

she was too late to hear the first speech (avoid too)​...
2 answers

How do I do 20*4*5*6

How do I do 20*4*5*6...
1 answer

Simplifyfactorx² + 9x+14x_49​

Simplifyfactorx² + 9x+14x_49​...
2 answers

HELP ME PLEASE ASAP!!!!!!!!Which angles are pairs of corresponding angles? Check all that apply. 4 lines intersect to form 16 angles. Clockwise from top left, the angles are 1, 2, 3, 4; 5, 6, 7, 9; 9, 10, 11, 12; 13, 14, 15, 16. Angle1 and Angle3 Angle2 and Angle14 Angle1 and Angle6 Angle3 and Angle7 Angle8 and Angle9 Angle5 and Angle12

HELP ME PLEASE ASAP!!!!!!!!Which angles are pairs of corresponding angles? Check all that apply. 4 lines intersect to form 16 angles. Clockwise from top left, the angles are 1, 2, 3, 4; 5, 6, 7, 9; 9, 10, 11, 12; 13, 14, 15, 16. Angle1 and Angle3 Angle2 and Angle14 Angle1 and Angle6 Angle3 and Angl...
1 answer

Help me with this please I need help

Help me with this please I need help...
2 answers

A customer buys $12.42 in merchandise and gives the cashier a ten dollar bill, a five dollar bill, a dime, a nickel and two pennies. her correct change is:

a customer buys $12.42 in merchandise and gives the cashier a ten dollar bill, a five dollar bill, a dime, a nickel and two pennies. her correct change is:...
2 answers

You buy 40 of your favorite songs from a Web site that charges ​$0.97 for each song. What is the cost of 40 songs?

You buy 40 of your favorite songs from a Web site that charges ​$0.97 for each song. What is the cost of 40 songs?...
1 answer

Type an equation for the following pattern

Type an equation for the following pattern...

-- 0.010820--