Malia bought 14 cans of cat food. Each can weighs 8 ounces. How many total ounces of cat food did she buy?

2 answers
Question:

Malia bought 14 cans of cat food. Each can weighs
8 ounces. How many total ounces of cat food did
she buy?

Answers

112 oz. because you multiply the amount of cans by the amount each one weighs. 

Answer:The real answer is 112 oz  and the estimated answer is 80.Step-by-step explanation:14 x 8 = 11214 ~ 1010 x 8 = 80

Similar Solved Questions

1 answer

Look at the map to the left, how is this an example of the British trying to "westernize” India?

Look at the map to the left, how is this an example of the British trying to "westernize” India?...
1 answer

Very thick stems are specialized for a. clinging and climbing. b. strength and support. c. storing water or food. d. photosynthesis

Very thick stems are specialized for a. clinging and climbing. b. strength and support. c. storing water or food. d. photosynthesis...
1 answer

According to the human relations approach, employee commitment to an organization is gained by ______. Select one: 1. economic motivators and authority 2. interpersonal communication skills 3. moderate workload 4. Both economic motivators and authority and interpersonal communication skills

According to the human relations approach, employee commitment to an organization is gained by ______. Select one: 1. economic motivators and authority 2. interpersonal communication skills 3. moderate workload 4. Both economic motivators and authority and interpersonal communication skills...
1 answer

Gracie is moving her kinetic sand from quart container to pint -seized containers. She has 4.5 quarts of sand. How many pint containers will she fill

Gracie is moving her kinetic sand from quart container to pint -seized containers. She has 4.5 quarts of sand. How many pint containers will she fill...
1 answer

Q=3×+9xz help me please

q=3×+9xz help me please...
1 answer

Help plz !!! it is due by tonight !!!!!!!

Help plz !!! it is due by tonight !!!!!!!...
1 answer

62.4g of sugar is needed to make 8 cakes. How much sugar is needed for 9 cakes?

62.4g of sugar is needed to make 8 cakes. How much sugar is needed for 9 cakes?...
1 answer

What does the government need in order to pay it’s employees in maintaining army

What does the government need in order to pay it’s employees in maintaining army...
2 answers

WILL GIVE BRAINLIEST What's the most difficult aspect of a poem to write about? Why?

WILL GIVE BRAINLIEST What's the most difficult aspect of a poem to write about? Why?...
2 answers

If equal force were applied to a basketball and a baseball, which would travel further, according to Newton's 2nd law of motion?

If equal force were applied to a basketball and a baseball, which would travel further, according to Newton's 2nd law of motion?...
2 answers

10. What type of verb is jugar? O stem-changing compound O regular O irregular

10. What type of verb is jugar? O stem-changing compound O regular O irregular...
1 answer

What is predictive dialing? a. Automatically dials outbound calls and when someone answers, the call is forwarded to an available agent. b. Directs customers to use touch-tone phones or keywords to navigate or provide information. c. A phone switch routes inbound calls to available agents d. None of the above

What is predictive dialing? a. Automatically dials outbound calls and when someone answers, the call is forwarded to an available agent. b. Directs customers to use touch-tone phones or keywords to navigate or provide information. c. A phone switch routes inbound calls to available agents d. Non...
1 answer

If Paul takes 5 cookies from brenda she has 72 left how much cookies did she have?

If Paul takes 5 cookies from brenda she has 72 left how much cookies did she have?...
1 answer

Maya is going to an amusement park. The price of admission into the park is $10, and once she is inside the park, she will have to pay $2 for every ride she rides on. How much money would Maya have to pay in total if she goes on 15 rides? How much would she have to pay if she goes on r rides? Cost for 15 rides: Cost for r rides:

Maya is going to an amusement park. The price of admission into the park is $10, and once she is inside the park, she will have to pay $2 for every ride she rides on. How much money would Maya have to pay in total if she goes on 15 rides? How much would she have to pay if she goes on r rides? Cost f...
1 answer

The output for the following code will be: Pasta (1 mark) My FavFood=Pasta print (My FavFood)

The output for the following code will be: Pasta (1 mark) My FavFood=Pasta print (My FavFood)...
2 answers

What does X represent in this story; • Diego has 24 ounces of juice. He pours equal amounts for each of his three friends, and then add six more ounces for each. The equation is 3(x + 6)= 24 X= 2 I need to know what X represents.

What does X represent in this story; • Diego has 24 ounces of juice. He pours equal amounts for each of his three friends, and then add six more ounces for each. The equation is 3(x + 6)= 24 X= 2 I need to know what X represents....
2 answers

Plz help asapI WILL MARK YOU AS BRAINLIEST​

plz help asapI WILL MARK YOU AS BRAINLIEST​...
1 answer

Please help. Simplify.

Please help. Simplify....
1 answer

Anyone want branliest I need help on my homework I dont understand the question.

Anyone want branliest I need help on my homework I dont understand the question....
2 answers

Which of these poems is not an epic? A. The Odyssey B. Paradise Lost C. The Aenid D. Piers Plowman

Which of these poems is not an epic? A. The Odyssey B. Paradise Lost C. The Aenid D. Piers Plowman...

-- 0.044677--