Is Water a mixture or compound​

1 answer
Question:

is Water a mixture or compound​

Answers

Answer:online its says........ Explanation:Water is colorless, odorless, transparent, tasteless exist gaseous, liquid, and solid states. People are confused about the water either it is mixture or compound. Water is made of two hydrogen atoms and one oxygen atom linked by covalent bonding. It is formed by reaction of hydrogen atom and oxygen atom.

Similar Solved Questions

1 answer

Use the following data to determine the total amount of working capital from the Banner Auto Supplies Balance Sheet for December 31, 2020: Cash $70,000 Accounts payable $130,000 Accounts receivable 100,000 Salaries and wages payable 20,000 Inventory

Use the following data to determine the total amount of working capital from the Banner Auto Supplies Balance Sheet for December 31, 2020: Cash $70,000 Accounts payable $1...
1 answer

The sum of the squares of two positive numbers is 109. The difference of their squares is 91. Find the two numbers.

The sum of the squares of two positive numbers is 109. The difference of their squares is 91. Find the two numbers....
1 answer

Solve for W 3/4w +8 = 1/3w -7

Solve for W 3/4w +8 = 1/3w -7...
1 answer

You are driving down the highway at 65 m p h, which is 29 m/s. Your tires have a radius of 0.30 m. a. How many times per second does each tire rotate? b. What is the speed of a point at the top of a tire, relative to the ground?

You are driving down the highway at 65 m p h, which is 29 m/s. Your tires have a radius of 0.30 m. a. How many times per second does each tire rotate? b. What is the speed of a point at the top of a tire, relative to the ground?...
2 answers

The cost of 5 scarves is $63.75. What is the unit price?

The cost of 5 scarves is $63.75. What is the unit price?...
2 answers

Brainliest scattered plots

Brainliest scattered plots...
1 answer

Difference between angiosperm and gymnosperm??​

difference between angiosperm and gymnosperm??​...
1 answer

You need to buy 10lb of rice. A 2lb bag costs $1.29. A 10lb bag costs $6.99. You want to buy a 10lb bag. your friend thinks buying a five 2lb bag is a better deal because the unit rate is lower. Is your friend correct?

you need to buy 10lb of rice. A 2lb bag costs $1.29. A 10lb bag costs $6.99. You want to buy a 10lb bag. your friend thinks buying a five 2lb bag is a better deal because the unit rate is lower. Is your friend correct?...
2 answers

Do you think Pershing’s expedition violated that ideals of “moral diplomacy”? Explain.

Do you think Pershing’s expedition violated that ideals of “moral diplomacy”? Explain....
1 answer

A negative ion has more A. protons than electrons B. electrons than protons C. neutrons than protons

a negative ion has more A. protons than electrons B. electrons than protons C. neutrons than protons...
1 answer

How does James Madison's double government protect the people twice?​

How does James Madison's double government protect the people twice?​...
1 answer

What is the maximum or minimum value for the given graph?

What is the maximum or minimum value for the given graph?...
2 answers

What is the ultimate energy source for most wind?

What is the ultimate energy source for most wind?...
2 answers

What aspect of Dante's Inferno is most likely to give insight into the author's perspective? A. The number of demons in Hell B. The punishment for each sin in Hell C. The course of the River Styx D. Virgil's abadonment of Dante in the City of Dis

What aspect of Dante's Inferno is most likely to give insight into the author's perspective? A. The number of demons in Hell B. The punishment for each sin in Hell C. The course of the River Styx D. Virgil's abadonment of Dante in the City of Dis...
2 answers

Am I correct?? --> for me i was pretty sure this was right.

am I correct?? --> for me i was pretty sure this was right....
2 answers

Solve for the roots in the following equation. Hint: Factor both quadratic expressions. (x 4 + 5x 2 - 36)(2x 2 + 9x - 5) = 0 x = a0 a1, ± a2, - a3, ± a4 i

Solve for the roots in the following equation. Hint: Factor both quadratic expressions. (x 4 + 5x 2 - 36)(2x 2 + 9x - 5) = 0 x = a0 a1, ± a2, - a3, ± a4 i...
2 answers

Nonrenewable resources, like fossil fuels, were produced through biological processes.Please select the best answer from the choices providedTF

Nonrenewable resources, like fossil fuels, were produced through biological processes.Please select the best answer from the choices providedTF...

-- 0.018391--