Al comprar 5kg de arroz y 6kg de frijol se pagaron 132 pesos.Si se compran 6kg de arroz y 7kg de frijol, se pagan 157 pesos. ¿Cuánto cuesta el kilo de frijol?

1 answer
Question:

Al comprar 5kg de arroz y 6kg de frijol se pagaron 132 pesos.Si se compran 6kg de arroz y 7kg de frijol, se pagan 157 pesos. ¿Cuánto cuesta el kilo de frijol?

Answers

Answer:El kilo de frijol cuesta 7 pesos.Step-by-step explanation:Un sistema de ecuaciones lineales es un conjunto de ecuaciones lineales con las mismas incógnitas, que se relacionan mediante dichas ecuaciones. Resolver un sistema de ecuaciones consiste en encontrar el valor de cada incógnita para que se cumplan todas las ecuaciones del sistema.Para el planteo de este problema mediante un sistema de ecuaciones se debe plantear las siguientes variables:x: precio de 1 kg de arrozy: precio de 1 kg de frijolAl comprar 5 kg de arroz y 6 kg de frijol se pagaron 132 pesos. Entonces, esto se representa mediante:5*x + 6*y= 132Si se compran 6kg de arroz y 7kg de frijol, se pagan 157 pesos. Entonces, matemáticamente se expresa como:6*x + 7*y= 157Por lo que el sistema de ecuaciones a resolver es:[tex]\left \{ {{5*x+6*y=132} \atop {6*x+7*y=157}} \right.[/tex]Deseas conocer el precio del kilo de frijoles, es decir, que deseas conocer el valor de la variable y. Resolviendo mediante el método de sustitución (que despejar una de las incógnitas en una de las ecuaciones y sustituir la expresión en la otra), despejamos el valor de la variable x de la primer ecuación:[tex]x=\frac{132-6*y}{5}[/tex]Reemplazando esta expresión en la segunda ecuación y resolviendo se obtiene:[tex]6*\frac{132-6*y}{5}+7*y=157[/tex][tex]\frac{6}{5}*(132-6*y)+7*y=157[/tex][tex]\frac{6}{5}*132-\frac{6}{5}*6*y+7*y=157[/tex][tex]158.4-7.2*y+7*y=157[/tex]-7.2*y + 7*y= 157 - 158.4-0.2*y= -1.4y= -1.4÷ (-0.2)y= 7El kilo de frijol cuesta 7 pesos.

Similar Solved Questions

1 answer

Why sexual and reproductive health education is important in school​

why sexual and reproductive health education is important in school​...
2 answers

Math stands for what M- A- T- H-

Math stands for what M- A- T- H-...
2 answers

What is 10 more than 30

what is 10 more than 30...
2 answers

Photosynthesis is taking place in all plants and animals true or false

Photosynthesis is taking place in all plants and animals true or false...
2 answers

If you could make any law, what law would you make, and why would you make this law? ​

If you could make any law, what law would you make, and why would you make this law? ​...
1 answer

10 POINTS!!!! Fredrick manages a band and sings lead vocals. The band charges $700 per concert. Fredrick receives $175 of that money, and he shares the rest equally among the other 5 members of the band. How much money does each of the 5 band members receive per concert?

10 POINTS!!!! Fredrick manages a band and sings lead vocals. The band charges $700 per concert. Fredrick receives $175 of that money, and he shares the rest equally among the other 5 members of the band. How much money does each of the 5 band members receive per concert?...
1 answer

Which of the following is NOT correct? A. An adverb is a word that tell us more about a verb B. An adverb "qualifies" or "modifies " a verb C. An adverb can be a noun D. An adverb can modify an adjective: He is _really_ handsome

Which of the following is NOT correct? A. An adverb is a word that tell us more about a verb B. An adverb "qualifies" or "modifies " a verb C. An adverb can be a noun D. An adverb can modify an adjective: He is _really_ handsome...
1 answer

What is a remote worker?

What is a remote worker?...
2 answers

1.How does the development of convection currents also produce local winds?

1.How does the development of convection currents also produce local winds?...
1 answer

Will mark as brainliest:) The function for the cost of materials to make a hat is f(x) = 1/2x + 1, where x is the number of hats. The function for the selling price of those hats is g(fx)), where g(x) = x + 2. Find the selling price of 10 hats.

will mark as brainliest:) The function for the cost of materials to make a hat is f(x) = 1/2x + 1, where x is the number of hats. The function for the selling price of those hats is g(fx)), where g(x) = x + 2. Find the selling price of 10 hats....
1 answer

How do I solve this?

how do I solve this?...
2 answers

Create a function generateString(char, val) that returns a string with val number of char characters concatenated together. For example generateString('a', 7) will return aaaaaaa.

Create a function generateString(char, val) that returns a string with val number of char characters concatenated together. For example generateString('a', 7) will return aaaaaaa....
2 answers

Heat added Which phase change is most likely taking place in this graph? a gas to a liquid a liquid to a solid a gas to a solid a solid to a liquid

Heat added Which phase change is most likely taking place in this graph? a gas to a liquid a liquid to a solid a gas to a solid a solid to a liquid...
1 answer

What is 3/2 to the fifth power in standard form?

What is 3/2 to the fifth power in standard form?...
1 answer

A 2 pound of bag of corn costs $3.52. What is the price per ounce?

A 2 pound of bag of corn costs $3.52. What is the price per ounce?...
2 answers

The plantation system in the Southern colonies led to

The plantation system in the Southern colonies led to...
1 answer

Drug X has a half-life of 6 hours. How much drug is left in the body 18 hours after an IV injection of 1200 milligrams (mg)?

Drug X has a half-life of 6 hours. How much drug is left in the body 18 hours after an IV injection of 1200 milligrams (mg)?...
1 answer

How did post-World War lI independence movements in Vietnam differ from those in India?

How did post-World War lI independence movements in Vietnam differ from those in India?...
2 answers

What method(s) would you choose to solve the equation: x2 + 2x - 6 = 0

What method(s) would you choose to solve the equation: x2 + 2x - 6 = 0...

-- 0.044425--