A store has apples on sale for $3 for 2 pounds. if an apple is approximately 5 ounces how many apples can you buy for $9?
1 answer
Question:
a store has apples on sale for $3 for 2 pounds. if an apple is approximately 5 ounces how many apples can you buy for $9?
Answers
2 pounds of apples because 3$ for 2 pounds ok so divide 9 by 2 and get it would be 4.5 but you cann't have half of an apple so take that one pound of apple off and get your answer now do you get it if not tell me and i will explan it better
Similar Solved Questions
2 answers
Need help finding this angle will give brainliest thanks
need help finding this angle
will give brainliest
thanks...
2 answers
What are three properties of metals? Help PLZ!!!
What are three properties of metals?
Help PLZ!!!...
1 answer
Describe how Homer uses food as symbolism to express the importance of hospitality. Identify some positive and negative examples of food being used to represent hospitality and human civility.
Describe how Homer uses food as symbolism to express the importance of hospitality. Identify some positive and negative examples of food being used to represent hospitality and human civility....
1 answer
I got too use complete sentences... No Files/links plzz and thank you PlZZZZ HELPPP MEEEEEE How many "eyes" fit across the average adult's head? Where would you place the eyes when drawing a portrait?
I got too use complete sentences... No Files/links plzz and thank you PlZZZZ HELPPP MEEEEEE How many "eyes" fit across the average adult's head? Where would you place the eyes when drawing a portrait?...
2 answers
What is the important question that the nation struggled with from 1789 until the Civil War?
What is the important question that the nation struggled with from 1789 until the Civil War?...
1 answer
Lesson Quiz: Culture and Society What do some people see as a negative effect of rapid global communication?
Lesson Quiz: Culture and Society What do some people see as a negative effect of rapid global communication?...
2 answers
Writing a program in a language such as c or java is known as _____ the program.
Writing a program in a language such as c or java is known as _____ the program....
2 answers
Sending 10 pictures of your recent vacation, to everyone in your email address book is a violation of which guideline? a. Avoid responding when emotional b. Avoid sending large attachments c. Remember you are communicating with a person d. Use correct spelling and grammar
Sending 10 pictures of your recent vacation, to everyone in your email address book is a violation of which guideline?
a.
Avoid responding when emotional
b.
Avoid sending large attachments
c.
Remember you are communicating with a person
d.
Use correct spelling and grammar...
1 answer
Had "Christian" reasoning for their version of religious liberty.
Had "Christian" reasoning for their version of religious liberty....
2 answers
The _____ of the hair strand is embedded in the hair follicle. A. Cuticle B. Bulb C. Cortex
The _____ of the hair strand is embedded in the hair follicle.
A. Cuticle
B. Bulb
C. Cortex...
1 answer
Determine the area of the figure on the coordinate grid. Round to the nearest hundredth if needed. Show all work to receive credit.
Determine the area of the figure on the coordinate grid. Round to the nearest hundredth if needed. Show all work to receive credit....
1 answer
What is the mass of neon that exerts a pressure of 720. mmHg, with a temperature of -15.0 °C , when the volume of the container is 760. mL?
What is the mass of neon that exerts a pressure of 720. mmHg, with a temperature of -15.0 °C , when the volume of the container is 760. mL?...
1 answer
Charmaine made 4 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for all 4 necklaces was $19.60. If the beads cost a total of $12.80, how much did each pendant cost?
Charmaine made 4 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for all 4 necklaces was $19.60. If the beads cost a total of $12.80, how much did each pendant cost?...