6. Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20. How much does 1 pound cost?

1 answer
Question:

6. Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20.
How much does 1 pound cost?

Answers

$1.25Hope I helped !!

Similar Solved Questions

2 answers

Help me plz I really appreciate it

help me plz I really appreciate it...
1 answer

PLEASE ANSWER + BRAINLEST ANSWER ASAP How does a university’s academic, social and cultural environments will prepare anyone for success?

PLEASE ANSWER + BRAINLEST ANSWER ASAP How does a university’s academic, social and cultural environments will prepare anyone for success?...
1 answer

Is the simplified form of 23 · 2.16 rational? Yes No

Is the simplified form of 23 · 2.16 rational? Yes No...
1 answer

Which of the following items has the most inertia while at rest? A. Airplane B. Cat C. Horse D. Penny

Which of the following items has the most inertia while at rest? A. Airplane B. Cat C. Horse D. Penny...
2 answers

What are the different types of authorities​

what are the different types of authorities​...
1 answer

Which type of shopping is characterized by activities oriented toward a specific, intended purchase or purchases?

Which type of shopping is characterized by activities oriented toward a specific, intended purchase or purchases?...
1 answer

Can I please have a summary about self control? It's due in 10 minutes and I need to finish other work T.T

Can I please have a summary about self control? It's due in 10 minutes and I need to finish other work T.T...
2 answers

In a chemical reaction, water decomposes to form hydrogen and oxygen. Which term names the water? A.an element B.an atom C.a product D.a reactant

In a chemical reaction, water decomposes to form hydrogen and oxygen. Which term names the water? A.an element B.an atom C.a product D.a reactant...
1 answer

FInd MKI'd appreciate any help ​

FInd MKI'd appreciate any help ​...
1 answer

& Question Details Chorvinnaphear, Media, Tony, and Anthony opened a bakery last month. In one week they sold 1,064 cakes. The 4 of them were very excited because they made $22,876. How much many cakes did they make on average per day? How much money did they make per day? How many cakes will they make per year? How much money will they make per year?

& Question Details Chorvinnaphear, Media, Tony, and Anthony opened a bakery last month. In one week they sold 1,064 cakes. The 4 of them were very excited because they made $22,876. How much many cakes did they make on average per day? How much money did they make per day? How many cakes will th...
2 answers

Giada is at an extracurricular activity fair for her high school and is trying to decide which clubs to join. Her hobbies include fixing old appliances and rebuilding them to sell at flea markets. She prefers not to have children when she's older and faints at the sight of blood. She's never been thrilled about public speaking. Which CTSO Giada should join? Giada should join FCCLA. Giada should join FEA. Giada should join HOSA. Giada should join TSA.

Giada is at an extracurricular activity fair for her high school and is trying to decide which clubs to join. Her hobbies include fixing old appliances and rebuilding them to sell at flea markets. She prefers not to have children when she's older and faints at the sight of blood. She's never been th...
1 answer

What is the property of equality for AM = AM

What is the property of equality for AM = AM...
2 answers

Max (15 kg) pushes Maya (12 kg) on a swing so that Maya moves in simple harmonic motion. The swing is 1.8 meters long and has a mass of 4 kg, concentrated in the seat. If Maya and the swing form a simple pendulum, what is the period of Maya’s motion?

Max (15 kg) pushes Maya (12 kg) on a swing so that Maya moves in simple harmonic motion. The swing is 1.8 meters long and has a mass of 4 kg, concentrated in the seat. If Maya and the swing form a simple pendulum, what is the period of Maya’s motion?...
1 answer

While chemical buffer systems like the bicarbonate-carbonic acid buffer system are primary lines of defense in preventing pH imbalances, what are other organs are associated with this defense? A. Lung and Kidneys B. Lungs and Stomach C. Lungs and Liver D. Lungs and Intestinal tract

While chemical buffer systems like the bicarbonate-carbonic acid buffer system are primary lines of defense in preventing pH imbalances, what are other organs are associated with this defense? A. Lung and Kidneys B. Lungs and Stomach C. Lungs and Liver D. Lungs and Intestinal tract...
2 answers

Jackie brought 3/4 gallon of ice tea to a party. bill brought 7/8 a gallon to party. How much ice tea did they have?

jackie brought 3/4 gallon of ice tea to a party. bill brought 7/8 a gallon to party. How much ice tea did they have?...
2 answers

(5+6)-+(-5-6)+-(5--6)

(5+6)-+(-5-6)+-(5--6)...
1 answer

Rue Corp. is working to determine their income taxes payable for 2020. They have the following information:Tax Expenses: $40,000Taxable Revenue: $190,000Tax Rate: 20%Based on this information, what are their income taxes payable for 2020?

Rue Corp. is working to determine their income taxes payable for 2020. They have the following information:Tax Expenses: $40,000Taxable Revenue: $190,000Tax Rate: 20%Based on this information, what are their income taxes payable for 2020?...
1 answer

How many moles of stearic acid are contained in 0.25 mL of a hexane solution containing 5.4 X 10-4 g stearic acid/L?

How many moles of stearic acid are contained in 0.25 mL of a hexane solution containing 5.4 X 10-4 g stearic acid/L?...
1 answer

Summarize how Germany had changed for the Jews and for Germans in the 6 year period from 1933 to 1939.

Summarize how Germany had changed for the Jews and for Germans in the 6 year period from 1933 to 1939....

-- 0.045677--